Munkahelyeket kell teremteni, lehetőleg még ma, ez élet-halál kérdése a városnak és a régiónak. De az igazi kérdés az, hogy milyen munkahelyeket teremtünk Miskolcon. Az igazi kérdés, hogy azok a munkahelyek, amiket ma oly büszkén mutogatunk, három, öt esetleg tíz év múlva is itt lesznek-e még.
A jelenlegi városvezetés nagy büszkén hirdette nemrégiben még óriásplakátjain, hogy 3000-nél is több munkahelyet teremtett - papíron legalábbis.
Háromezernél is több munkahely - ebből mennyi létezik még csak papíron és közben mennyi szűnt meg?
Hol van róla az IND-MySYS vagy az Evosoft?
Tekintsünk el attól a jelentéktelen ténytől, hogy ezek a cégek - a TAKATA kivételével - már az előtt Miskolcon voltak, hogy dr. Kriza Ákos polgármesteri mandátumot szerzett volna. Tekintsünk el attól a jelentéktelen ténytől, hogy a mind a TAKATA, mind 112-es mentésirányítási központ nem Kriza Ákos érdeme, ő a kisujját sem mozdította meg, hanem a központi kormányzat kegyelemes urainak adománya.
Figyeljünk inkább arra, hogy hogy a Bosch kivételével ezek nem innovatív munkahelyek. A TAKATA sem azért jön ide, hogy itt fejlessze ki a legújabb légzsákjait a Mercedes legújabb modelljeihez. Nem, ezek a munkahelyek szinte kivétel nélkül gyártóüzemek, gyártósorokkal. - S ezzel nem is lenne semmi baj.
Csakhogy egy gyártósort pont olyan gyorsan el lehet vinni Miskolcról, mint ahogy ide lehetett hozni: egy év s másik kontinensen lehet folytatni, más munkásoknak, más embereknek adva munkát. Nem az első eset, hogy gyártósorok a jóval olcsóbb munkaerőt követve költöztek Kínába vagy Indiába.
Az innovatív munkahelyekkel más a helyzet. Egy kutatót nem lehet csak úgy másikkal helyettesíteni, sokkal több idő, míg másik ember veszi át a helyét és folytatni tudja a munkáját. Egy kutató nem költözik csak úgy másik helyre, ritkán, s nehezebben mozdul. Épp ezért az innovatív munkahelyek helyben maradnak.
A folyamatos innováció, a hosszútávú termék tervezés, a mérnöki munka az, ami lehetővé teszi hogy a fejlesztőlabor mellé épített gyártósor tíz év múlva is itt legyen.
HighTechJobs
Ez nem egyszerűen munkahely teremtés, sokkal több annál. Egy átfogó stratégia, mely nem csak a következő gyártóüzemre hajt, hanem kihasználva a helyi szürkeállományt, a helyi oktatást, a helyben meglévő tudást szeretne olyan cégeket és olyan részlegeket a városba csábítani, melyek az elméleti vagy épp alkalmazott tudományok élenjárói. Olyan állások, ahol nem a tízmilliomodik termék legyártása a cél, hanem az első példány megalkotása.
Sokaknak az a véleményük, hogy demagógia a Városházától várni a munkahelyeket. Lehet, de az az igazság hogy a városban egy polgármester jelképezi a lakók hitét, egy polgármesternek van olyan súlya, hogy ennek érdekében lobbi tevékenységet folytasson. Erre képtelen a jelenlegi vezetés. Persze, ha high-tech állásokról van szó, akkor jobb is, ha nem tárgyal egy olyan polgármester, aki szerint a saját városából hiányzik a szürkeállomány!
Pedig Miskolcnak jó hírű Egyeteme van, amely viszont lassan kivérzik, s a város hagyja ezt. Azt az Egyetemet, mely immáron több mint hatvan éve része a városnak, melyen nagy dolgok születtek, sőt olyan jövőbe mutató dolgok, ahol sehol máshol sem, mint az űrkemence! Igazi High-Tech!
S ha egyszer dr. Kriza Ákos kinyitná a szemét, akkor három céget ajánlanék a figyelmébe, három céget, melyek évek óta jelen vannak Miskolcon, évek óta egyre bővítik szakember gárdájukat és mind a három a nemzetközi élvonalat képviseli: a Misys által felvásárolt, miskolci alapítású IND, mely piacvezető a webbankok szoftvereiben; a ma már német Siemens leányvállalataként működő Evo Pro csoportot, mely a vasúti biztosítóberendezések szoftvereitől, az orvosi képalkotásig sok mindennel foglalkozik; és a Mobilengine-t, mely oly jelentős szereplővé nőtte ki magát az integrált, mobil eszközökön futó alkalmazások terén, hogy nemrégiben a londoni mentőszolgálat kérte fel, hogy a mentőkbe beszerelt mobil eszközökre készítsenek egy integrált információs rendszert.
Ez a három cég is jelzi, hogy Miskolc újra lehetne egy ipari és technikai centrum. Csak ma már nem vasművek kellenek hozzá, hanem informatika, anyagtechnika, vagy épp környezetbarát technikával foglalkozó zöld ipar. Ahhoz pedig, hogy ezek a cégek Miskolcra jöjjenek rengeteg munka, és kitartó utánjárás, lobbi, s főleg akarat az egyik legnagyobb szereplő, a Városháza részéről. Ezeket a cégeket ugyanis egyféleképp lehet megfogni: ha megteszünk érte mindent, hogy Miskolc ne csak egy pont legyen a térképen. Ámbár jelenleg még csak a térképen sem vagyunk sehol, pedig az alapok megvannak.
High-Tech, élvonalbeli munkahelyeket kell teremteni minél előbb, minél többet, valaki másnak, hisz a jelenlegi városvezetés nem ér rá. El vannak foglalva a saját kis hatalmi harcaikkal.